Br. Oldřich Oškera


V úterý 11. března 2014 zemřel "železný muž" Oldřich Oškera. Člen Sokola patřil mezi vytrvalce, nezdolné sportovce, který žil skromným a zážitky bohatým životem. 

Byl aktivním členem Věrné gardy v Sokole Kroměříž, cvičil po revoluci na všech sletech a veřejných cvičeních župy Hanácké, v Brně, ve Skalici, Liberci a od mládí naplňuje heslo "Ve zdravém těle zdravý duch". Účastní se i besed. Žil v Bystřici pod Hostýnem, kde v mládí také sokoloval. Byl členem Sokola Bystřice pod Hostýnem a členem lyžařského oddílu ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde byl vyhlášen v roce 20085 "Nejlepším sportovcem". Zaznamenal úspěchy 

na vytrvalostních tratích na suchu i na běžeckých lyžích. Jeho výkony byly obdivuhodné už proto, že v roce 2003 dovršil 80 let.  V roce 2008 absolvoval např. 25 závodů jak v Alpách, tak i na českých silnicích a svazích. Ve své kategorii zvítězil v 107. ročníku běhu v Běchovicích. Běžel i náročný triatlon "Morkovské chlap". Splnil si svůj sen a v roce 2004 absolvoval Vasův běh ve Švédsku. (Švédsky Vasa Loppet – masový závod v běhu na lyžích pořádaný od roku 1922 každoročně ve Švédsku na paměť běhu na lyžích vesničanů Engelbrechta a Larse, kteří přiměli prchajicího Gustava I. Vasu k návratu do Švédska, a tím se zasloužili o osvobození země od Dánů (v roce 1522). Trať měřila 85,5 km a vedla z vesnice Mora do Sälen. Běhu se zúčastňuje každoročně okolo 10 000 běžců, od roku 1950 i ze zahraničí. ). Byl majitelem bohaté sbírky trofejí.